Staff Directory

Search

Ryan Berry

Chief School Business Official, Business Services

Farah Ahmad

Payroll Bookkeeper, Business Services

    x7633

Malgorzata Niezgoda

AP Bookkeeper, Business Services

    x7631

District Staff

Farah Ahmad

Payroll Bookkeeper, District Staff

    x7633

Leo Beiza

Delivery, District Staff

Vicki Chappell

Receptionist/Admin. Office Assistant, District Staff

    x7609

Tara Hilliard

Director of Buildings & Grounds, District Staff

    x7634

Kristy Morimoto

District Registrar, District Staff

    x7635

Cozeake Nelson

Transportation Secretary/Dispatcher, District Staff

    x7625

Malgorzata Niezgoda

AP Bookkeeper, District Staff

    x7631

David Petersen

Maintenance Supervisor, District Staff

  • Website

Eleno Rodarte

Maintenance, District Staff

  • Website

Jennifer Rutzen

Data Services Manager, District Staff

    x7627

Robert Trischan

Maintenance, District Staff

  • Website

Ryan Berry

Chief School Business Official, District Staff

Phyllis Carlstrom

Executive Assistant to the Superintendent/Office Manager, District Staff

James Garwood

Superintendent, District Staff

Nancy Battaglia

Director of Technology, District Staff

    x7610

Derek Senn

Network Manager, District Staff

Amy Franco

Secretary to the Assistant Superintendent of Curriculum & Instruction, District Staff

    x7621

Barbara Marler

Director of EL Services, District Staff

    x7639

Lisa Schwartz

Assistant Superintendent for Curriculum & Instruction, District Staff

English Language Learners

Phone: 847-568-7610

Barbara Marler

Director of EL Services, English Language Learners

    x7639

Ellen Ziarko

Secretary to the Director of Special Services, Special Services

Dr. Peg Lasiewicki

Director of Special Services, Special Services

Nancy Battaglia

Director of Technology, Technology

    x7610

Jaime Crosby

Technology Support Specialist, Technology

    x5043

Ken Meyer

Technology Support Specialist, Technology

    x7636

Derek Senn

Network Manager, Technology

Maria Bataz

Bus Driver - Regular / Custodian, Transportation

    x7625

Cornell Richardson

Bus Driver, Transportation

Richard Dolan

Bus Driver, Transportation

    x7625

Robert Faulkner

Bus Driver - Regular, Transportation

    x7625

Joel Frishman

Bus Driver, Transportation

    x7625

Katrina Henderson

Bus Driver - Special Education, Transportation

    x7625

Nancy Isola

Bus Aide, Transportation

    x7625

Penny Kavonius-Donado

Bus Driver - Regular, Transportation

    x7625

Susana Melendez

Bus Driver - Sp.Ed. / Custodian, Transportation

    x7625

Angela Murphy

Bus Driver - Regular, Transportation

    x7625

John Murphy

Bus Driver - Regular, Transportation

    x7625

Fred Northcut

Bus Driver, Transportation

    x7625

Maria Piecuch

Bus Driver - Regular, Transportation

    x7625

Nubia Quintero

Bus Driver - Regular, Transportation

    x7625

Fred Sindorf

Transportation Director, Transportation

    x7637

Esmeralda Tapia

Bus Driver - Regular, Transportation

    x7625

Sharon Vicker

Bus Driver - Special Education, Transportation

    x7625

Albert Wolf

Bus Driver - Regular, Transportation

    x7625

Merilee Aguirre

ELL, Old Orchard Junior High

    x7575
  • Website

Jessica Andrie

Math - Oympian 6, Old Orchard Junior High

    x7579
  • Website

Angela Athanasopoulos

Social Studies - Olympian 8, Old Orchard Junior High

    x7526
  • Website

Andrew Augustine

Science - Olympian 7, Old Orchard Junior High

    x7572
  • Website

Graciela Baca

Custodian, Old Orchard Junior High

Ioana Balici

Health Coordinator/Clerk, Old Orchard Junior High

Oscar Bataz

Custodian, Old Orchard Junior High

Beryl Blumenthal

FCS, Old Orchard Junior High

    x7506
  • Website

Margaret Bohlin

Special Ed - Oracle 7, Old Orchard Junior High

    x7568
  • Website

Ed Boundy

Language Arts - Oracle 8, Old Orchard Junior High

    x7523
  • Website

Clif Dahlgren

Language Arts - Olympian 7, Old Orchard Junior High

    x7565
  • Website

Annie DiMaria

Special Ed - Oracle 6, Old Orchard Junior High

    x7536
  • Website

Heather Doane

Health, Old Orchard Junior High

    x7551
  • Website

Sarah Dribin

Instructional Coach, Old Orchard Junior High

  • Website

Anna Fehsenfeld

Social Worker, Old Orchard Junior High

Michael Flood

Social Worker 6OR/8OL, Old Orchard Junior High

    x7505
  • Website

Derek Fugate

Social Studies - Olympian 7, Old Orchard Junior High

    x7566
  • Website

Laura Gabuzzi

Language Arts - Olympian 8, Old Orchard Junior High

    x7530
  • Website

Ellen Gaffney

Advanced Learning, Old Orchard Junior High

    x7503
  • Website

Vasiliki Gavas

Science - Oracle 7, Old Orchard Junior High

    x7573
  • Website

Carrie Guerard

Special Ed - Olympian 8, Old Orchard Junior High

    x7531
  • Website

Zoraida Gonzalez

Office Assistant, Old Orchard Junior High

Colette Halverson

Language Arts - Oracle 7, Old Orchard Junior High

    x7562
  • Website

Gregory Hanson

Assistant Principal, Old Orchard Junior High

    x7511

Meg Hickey

Music, Old Orchard Junior High

    x7543
  • Website

Ken Hommowun

Dean of Students, Old Orchard Junior High

    x7510

Robyn Huemmer

Principal, Old Orchard Junior High

Margot Hughes

Math - Oracle 7, Old Orchard Junior High

    x7561
  • Website

Al Rahim Jiwani

Math Teacher, Old Orchard Junior High

Nicholas Joe

Math - Olympian 8, Old Orchard Junior High

    x7527
  • Website

Anders Johnson

Teaching Assistant - Special Ed, Old Orchard Junior High

Sarah Johnson

AP's/Dean's Secretary, Old Orchard Junior High

Colleen Kaferly

Math Teacher, Old Orchard Junior High

Courtney Keenan

LA/SS - Olympian 6, Old Orchard Junior High

    x7578
  • Website

John Klebba

Teaching Assistant, Old Orchard Junior High

Alison Kool

Special Education, Old Orchard Junior High

Judy Kim

Science - Olympian 8, Old Orchard Junior High

    x7532

Ralph Larsen

Teaching Assistant - Special Ed, Old Orchard Junior High

  • Website

Sarah Larsen

Language Arts - Oracle 8, Old Orchard Junior High

    x7524
  • Website

J.D. Lathrop

Speech/Language Pathologist, Old Orchard Junior High

    x5063

Andrew Lehmann

School Resource Officer, Old Orchard Junior High

Samia Longi

ELL, Old Orchard Junior High

    x7584
  • Website

Jessica Lustyk

Physical Education, Old Orchard Junior High

    x7545
  • Website

Denise Madans

Gateway to Tech, Old Orchard Junior High

    x7501
  • Website

Pete Matalas

Physical Education, Old Orchard Junior High

    x7546
  • Website

Polly McClellan

LA/SS - Oracle 6, Old Orchard Junior High

    x7537
  • Website

Allison McGrath

Special Ed - Oracle 8, Old Orchard Junior High

    x7528
  • Website

Erika McMahon

Social Studies - Oracle 7, Old Orchard Junior High

    x7564
  • Website

Andrea Meighan

Language Arts - Oracle 7, Old Orchard Junior High

    x7563
  • Website

Ken Meyer

Technology Support Specialist, Old Orchard Junior High

    x7636

Marlene Miller

Math - Oracle 8, Old Orchard Junior High

    x7522
  • Website

Jose Moreno

Head Custodian , Old Orchard Junior High

Devin Morris

Language Arts - Olympian 7, Old Orchard Junior High

    x7569
  • Website

Brett Morrow

Language Arts - Olympian 8, Old Orchard Junior High

    x7525
  • Website

Ingrid Nevinger

Orchestra, Old Orchard Junior High

    x7550
  • Website

Cara Novy-Bennewitz

Physical Education, Old Orchard Junior High

    x7513
  • Website

Ralph Petrella

Band, Old Orchard Junior High

    x7559
  • Website

Ariane Petyt

French Teacher, Old Orchard Junior High

A.J. Pomponi

Physical Education, Old Orchard Junior High

    x7549
  • Website

Julissa Reyes

Spanish, Old Orchard Junior High

    x7520
  • Website

Melinda Russo

Drama, Old Orchard Junior High

    x7542
  • Website

Anne Rutherford

Science - Oracle 6, Old Orchard Junior High

    x7534
  • Website

Jon Sancen

Custodian, Old Orchard Junior High

  • Website

Stephanie Saint Martin

Art, Old Orchard Junior High

    x7540
  • Website

Aleida Sanchez

Principal's Secretary, Old Orchard Junior High

    x7509
  • Website

Nicole Sarangay

Teaching Assistant - Special Ed, Old Orchard Junior High

Lisa Sarnoff

LA/SS - Oracle 6, Old Orchard Junior High

    x7538
  • Website

Diana Schmidt

Advanced Learning, Old Orchard Junior High

    x7502
  • Website

Meredith Schock

School Psychologist, Old Orchard Junior High

    x7552
  • Website

Eleanor Schook

LMC Director, Old Orchard Junior High

    x7582
  • Website

Jeremy Sims

Teaching Assistant, Old Orchard Junior High

Shawn Smith

LMC Assistant, Old Orchard Junior High

Claudy Thompson

LA/SS - Olympian 6, Old Orchard Junior High

    x7576
  • Website

Kelly Thompson

Special Ed - 6-8, Old Orchard Junior High

    x7570
  • Website

Matthew Tomenillie

Special Ed - Olympian 6, Old Orchard Junior High

    x7577
  • Website

Mitchell Topping

Custodian, Old Orchard Junior High

Sara Tsioles

Teacher - Science-Oracle 8, Old Orchard Junior High

    x7560
  • Website

Jimmy Turner

Spanish Teacher, Old Orchard Junior High

Oscar Valenzuela

Custodian, Old Orchard Junior High

Borys Vargas

Custodian, Old Orchard Junior High

Katy Vega

Science - Olympian 6, Old Orchard Junior High

    x7574
  • Website

Alison Vinkler

Social Worker-OR 7 / OR 8, Old Orchard Junior High

    x7554
  • Website

David Wiviott

Social Studies - Oracle 8, Old Orchard Junior High

    x7521
  • Website

Ilbra Babana

ELL, Jane Stenson School

    x7313

Laila Bechtle

Teaching Assistant, Jane Stenson School

Barbara Becker

Secretary, Jane Stenson School

Joanne Brinceanu

Teaching Assistant, Jane Stenson School

Megan Byrne

Kindergarten Teacher, Jane Stenson School

    x7310

Julie Clark

3rd Grade, Jane Stenson School

    x7300

Barbara Daniels

Lunchroom Aide, Jane Stenson School

Ana Dreptu

Teaching Assistant - Kindergarten, Jane Stenson School

Megan Faith

Instructional Coach, Jane Stenson School

    x5028

Jane Feit-Goldberg

Art Teacher, Jane Stenson School

Louise Finton

General Music, Jane Stenson School

    x7317

Joanne Fuller

Advanced Learning Program, Jane Stenson School

    x7322

Sena Goetz

2nd Grade, Jane Stenson School

    x7303

Eileen Hafner

3rd Grade, Jane Stenson School

    x7304

James Hamilton

4th Grade, Jane Stenson School

    x7324

James Hancock

Teaching Assistant - Reading, Jane Stenson School

Kimberly Hancock

Teaching Assistant - Reading, Jane Stenson School

Christina Heath

Orchestra, Jane Stenson School

    x7541

Barbara Hill

4th Grade, Jane Stenson School

    x7315

Craig Hobson

Social Worker, Jane Stenson School

    x7325

Mark Hutchins

Teaching Assistant, Jane Stenson School

Marc Jenkins

Physical Education, Jane Stenson School

    x7334

Ivy Jordan

Psychologist, Jane Stenson School

    x7326

Jeffrey Kaplan

Instructional Coach, Jane Stenson School

Molly Rose Kilgore

4th Grade, Jane Stenson School

    x7321

Brian Kulaga

5th Grade, Jane Stenson School

    x7330

Alejandra Luna

Health Clerk, Jane Stenson School

Sylwia Laniewski

Kindergarten, Jane Stenson School

    x7312

Molly Layman

LMC Director, Jane Stenson School

Stephanie Marcus

Speech/Language Pathologist, Jane Stenson School

    x7316

Katie McNelley

Kindergarten, Jane Stenson School

    x7328

Lisa Nimz

5th Grade, Jane Stenson School

    x7327

Susan O'Neil

Principal, Jane Stenson School

Colleen Pantazis

5th Grade, Jane Stenson School

    x7332

Renee Phillippose

1st Grade, Jane Stenson School

    x7309

Rich Potempa Jr.

Head Custodian, Jane Stenson School

Veronica Ramos

ELL, Jane Stenson School

    x7337

Lynn Rubin

1st Grade, Jane Stenson School

    x7302

Katherine Russ

2nd Grade, Jane Stenson School

    x7305

Anu Sarangan

2nd Grade, Jane Stenson School

    x7301

Eliana Silverman

Teaching Assistant - Kindergarten, Jane Stenson School

Cyndi Stevens

3rd Grade, Jane Stenson School

    x7353

Dhaara Suthar

LMC Assistant, Jane Stenson School

Kara Tapscott

1st -2nd Grade Special Ed, Jane Stenson School

    x7307

Mark Toliusis

Instrumental Music, Jane Stenson School

    x5018

Cathy Tsokas

Teaching Assistant - Reading, Jane Stenson School

Amy Uyeda

3rd - 4th Grade Special Ed, Jane Stenson School

    x7329

Bryan Vargas

Custodian, Jane Stenson School

Mario Villegas

Custodian, Jane Stenson School

Kelli Visconti

5th Grade, Jane Stenson School

    x7331

Miguel Aboytes

Head Custodian, Devonshire School

    x5032

Bradley Allen

1st Grade, Devonshire School

    x5027

Vanessa Alvarado

Teaching Assistant, Devonshire School

Peggy Brander

Teaching Assistant, Devonshire School

Tony Carlino

Physical Education, Devonshire School

    x5033

Katie Connelly

LMC Director, Devonshire School

Jaime Crosby

Technology Support Specialist, Devonshire School

    x5043

Taylor Crowley

2nd Grade, Devonshire School

    x7308

Tracey Denlow

Teaching Assistant - Reading, Devonshire School

Tamara Deppen

1st Grade, Devonshire School

    x5025

Owen Douglas

Resource Teacher, Devonshire School

    x5008

Andrea Dvorsky

2nd Grade, Devonshire School

    x5023

Katie Eckert

Kindergarten, Devonshire School

    x5022

Elaine Frangedakis

5th Grade, Devonshire School

    x5005

Joan Gerage

Secretary, Devonshire School

Meghan Halkias

3rd Grade, Devonshire School

    x5013

Chrisy Han

ELL, Devonshire School

    x5029

Christina Heath

Orchestra, Devonshire School

    x7541

Mary Helmstetter

3rd Grade, Devonshire School

    x5015

Judith Hopf

Kindergarten, Devonshire School

    x5020

Katy Johnson

3rd - 5th Grade Special Ed, Devonshire School

    x5009

Ivy Jordan

Psychologist, Devonshire School

    x7326

Rebecca Kaplan

Teaching Assistant, Devonshire School

Cathy Lannert

Instructional Coach, Devonshire School

Kitty Llerandi

5th Grade, Devonshire School

    x5012

Kathren McKnight

Teaching Assistant - Reading, Devonshire School

Diane Meske

Inst. Reading Coach, Devonshire School

    x5028

Julia Milne

EL Teacher, Devonshire School

Norma A. Moreno

1st Grade, Devonshire School

    x5003

Brya Myers

General Music, Devonshire School

    x5019

Stacey Nitka

Social Worker, Devonshire School

    x5030

Tara Norris

Teaching Assistant - Reading, Devonshire School

Jeffrey Odom

Teaching Assistant, Devonshire School

Noelle Oertel

Teaching Assistant - Kindergarten, Devonshire School

Victoria Ostrovsky

3rd Grade, Devonshire School

    x5010

Heather Peterson

4th Grade, Devonshire School

    x5002

Brittney Ranieri

Speech/Language Pathologist, Devonshire School

    x5017

Susan Rolando

Health Clerk, Devonshire School

    x5041

Todd Ronna

4th Grade, Devonshire School

    x5006

Jennifer Salpietro

1st - 2nd Grade Special Ed, Devonshire School

    x5024

Juan Sancen

Custodian, Devonshire School

Hal Schmeisser

Principal, Devonshire School

Molly Siegel

Art, Devonshire School

    x5016

Mark Toliusis

Instrumental Music, Devonshire School

    x5018

Gina Uhle

4th Grade, Devonshire School

    x5004

Patricia Vale

5th Grade, Devonshire School

    x5001

Judith Wheatley

Gifted Education, Devonshire School

    x5007

Erin Wolen

Teaching Assistant, Devonshire School

    x5011

Sharon Wolinetz

LMC Assistant, Devonshire School

    x5035

Nineveh Yacoub

Teacher - Grade 2, Devonshire School

Lisa Litberg

Teaching Assistant, Devonshire School

Saima Akram

Teaching Assistant, Highland School

Brandi Barnett

2nd Grade, Highland School

    x5060

Erica Beall

General Music, Highland School

    x5075

Courtney Borowski

Teaching Assistant, Highland School

Karen Bradley

Principal, Highland School

Ali Burrell

3rd Grade, Highland School

    x5059

Barbara Calisoff

Teaching Assistant - Reading , Highland School

Heidi Canchola

Teaching Assistant, Highland School

Debbie Cano

Teaching Assistant - Reading, Highland School

Nicole Cooney

2nd Grade, Highland School

    x5057

Nancie DeNeve

4th - 5th Grade Special Ed, Highland School

    x5076

Laura Doherty

Physical Education, Highland School

    x5079

Jacquie Foley

1st - 3rd Grade Special Ed, Highland School

    x5094

Kristy Frick

3rd Grade, Highland School

    x5062

Jose Garcia

Custodian, Highland School

Mary Graul

5th Grade, Highland School

    x5072

Jennifer Greene

Gifted Education, Highland School

    x5073

Christina Heath

Orchestra, Highland School

    x7541

Rebecca Hieber

2nd Grade, Highland School

    x5058

Mary A Hinsey

Resource Teacher, Highland School

    x5092

Sarah Hoefler

3rd Grade, Highland School

    x5061

Anica Hrvojevic

ELL Kindergarten, Highland School

    x5053

Linda Hunsicker

Kindergarten, Highland School

    x5051

Asiya Hussain

ELL, Highland School

    x5074

Anna Johnson

Instructional Coach, Highland School

Leonard-James Johnson

Teaching Assistant, Highland School

Laura Kocelko

Teaching Assistant - Reading, Highland School

J.D. Lathrop

Speech/Language Pathologist, Highland School

    x5063

Lori Linforth

5th Grade, Highland School

    x5069

Ellan Miller

1st Grade, Highland School

    x5052

Ellen Mocogni

1st Grade, Highland School

    x5056

Melanie Naumiak

Teaching Assistant, Highland School

Elizabeth Nielsen

4th Grade, Highland School

    x5068

Molly Olson

Kindergarten, Highland School

    x5081

Nadine Oman

Teaching Assistant - Special Ed, Highland School

Patty Perrin

1st Grade, Highland School

    x5055

Devin Ramey

Kindergarten, Highland School

    x5054

Marie Rawls

Secretary, Highland School

Jennifer Rheintgen

Teaching Assistant, Highland School

Sari Robin

Teaching Assistant - Special Ed, Highland School

Melissa Roter

4th Grade, Highland School

    x5066

Melissa Rothman

4th Grade, Highland School

    x5064

Renee Rowen

5th Grade, Highland School

    x5070

DeAnn Saykawlard

Art, Highland School

    x5065

Natalie Shlimon

LMC Assistant, Highland School

    x5084

Mark Toliusis

Instrumental Music, Highland School

    x5018

Shreya Vakharia

Health Clerk, Highland School

    x5050

William Van Giesen

Teaching Assistant - Reading, Highland School

Lorenzo Verdugo

Custodian, Highland School

Marcie Weinstein

ELL, Highland School

    x5095

Kim Weissenberg

Social Worker, Highland School

    x5071

Dr. Cheryl Wilson

Psychologist, Highland School

    x5091

Stacey Woleben

Instructional Coach, Highland School

    x5028

Rosanne Zabrin

Teaching Assistant - Reading, Highland School

Runa Zaman

Teaching Assistant, Highland School

Hilda Ayala

Teaching Assistant , Early Childhood Center

Jennifer Brown

Teaching Assistant, Early Childhood Center

Kathryn Colianne

Early Childhood Teacher, Early Childhood Center

    x7593

Kokob Fissahaye

Teaching Assistant, Early Childhood Center

Dr. Peg Lasiewicki

Director of Special Services, Early Childhood Center

J.D. Lathrop

Speech/Language Pathologist, Early Childhood Center

    x5063

Rebecca Lynch

Speech/Language Pathologist, Early Childhood Center

Stephanie Marcus

Speech/Language Pathologist, Early Childhood Center

    x7316

Jill Marquardt

ECC Office Assistant, Early Childhood Center

    x7555

Krissy Murphy

Early Childhood Teacher, Early Childhood Center

    x7592

Lisa Murphy

Early Childhood Teacher, Early Childhood Center

    x7596

Brittney Ranieri

Speech/Language Pathologist, Early Childhood Center

    x5017

Dr. Cheryl Wilson

Psychologist, Early Childhood Center

    x5091

Faina Zaborenko

Teaching Assistant, Early Childhood Center

Ellen Ziarko

Secretary to the Director of Special Services, Early Childhood Center

Please send directory corrections to the